• 25 فروردین 1403
1619802429 pregnant mummy 1280x720 1 - کشف مومیایی باردار مصری توسط باستان شناسان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

گروهی از باستان شناسان در حین اسکن مومیایی یک راهبه به نام Hor-Djehuty به کشف تعجب برآنگیزی دست یافتند. در هنگام اسکن این سارکوفاژ تیم باستان شناسان متوجه شی عجیبی در قسمت شکم این مومیایی شده اند که شباهت زیادی به استخوان پای انسان دارد.

پس از تکمیل اسکن و بررسی های مجدد، تیم به این نتیجه رسیده است که استخوان پا متعلق به یک جنین کوچک بوده و مومیایی در واقع متعلق به یک زن است. تیم باستان شناسان اعلام کرد، این اولین باری است که مومیایی یک شخص باردار در تاریخ کشف شده است. هویت این مومیایی و دلیل مومیایی شدنش به همراه جنین و اینکه چرا جنین در هنگام مومیایی شدن از بدن مومایی جدا نشده، به شکل یک راز باقی مانده است. محققان به این مومیایی لقب “بانوی اسرارآمیز موزه بین المللی وارساو” را داده اند زیرا این مومیایی در سال 1826 وفق دانشگاه شهر وارساو (Warsaw) شده و در سال 1917 به موزه بین المللی وارساو منتقل شده است.

در ابتدای کشف این سارکوفاژ محققان بر این باور بودند که مومایی متعلق به یک زن است، اما در سال 1920 گروهی دیگر از محققان موفق به ترجمه نام ساکروفاژ شدند. همانطور که گفته شد نام این شخص Hor-Djehuty ثبت شده است که یک نام مذکر است. اما هویت این مومیایی بار دیگر در سال 2016 زمانی که نتیجه توموگرافی کامپیوتری نشان داد که مومیایی متعلق به یک زن است، مورد بررسی قرار گرفت. محققان بر این باورند که ممکن است در قرن 19، مومیایی داخل این ساکروفاژ تعویض شده باشد تا به عنوان یک اثر باستانی با ارزش جازده شود.

قلب مصنوعی کارمات، پاسخی برای افرادی که در لیست انتظار پیوند قلب هستند
> > >

در ادامه محققان اعلام کردند، تشخیص هویت این زن غیر ممکن است و نمیتوان مطمئن بود که آیا شخص مومیایی شده وتابوت متعلق به یک مکان بوده اند، و یا اینکه مومیایی بعدها در آن جاسازی شده است. اما چیزی که مشخص است این است که شخص مومیایی شده، فرد مهمی بوده زیرا با دقت بسیار و به همراه مجموعه ای از گردنبندها مومیایی شده است. این زن حدود 2000 سال پیش، بین سال های 20 تا 30 میلادی مرده است و مراحل رشد جنین نشان می دهد که حدود 26 تا 30 هفته باردار بوده است. این تیم در حال حاضر در حال بررسی بافت های نرم مومیایی هستند، تا علت مرگ این زن بررسی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *