• 25 فروردین 1403
1623254743 2021 06 09 20 32 50 new iphone health app feature gives doctors easier access to data min - ویژگی جدید برنامه iPhone Health به پزشکان دسترسی راحت تری به داده های بیمار را می دهد
زمان مطالعه: 3 دقیقه
افرادی که تلفن های هوشمند و دستگاه های پوشیدنی دارند به طور مرتب با بازخوانی برنامه هایی که جزئیات همه موارد از ضربان قلب آنها تا الگوی خواب را در اختیار دارند و می توانند آنها را به پزشک ارائه می دهند. اکنون، با به روزرسانی جدید iOS 15 در پاییز امسال، برخی از کاربران آیفون می توانند داده ها را مستقیماً از برنامه Health خود به سیستم سوابق الکترونیکی پزشکی خود ارسال کنند.
لیبو وانگ، عضو قلب و عروق در دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا که تحقیق در زمینه گجت های پوشیدنی را انجام می دهد، گفت: این نوع ادغام می تواند کار بیماران را در به اشتراک گذاشتن اطلاعات با پزشکان خود آسان تر کند. وی در ایمیلی به The Verge گفت: “روند كاری فعلی آرام است، و بیمار نیاز دارد كه از طریق ایمیل pdf، و یك پزشك برای دستیابی به سابقه دائمی در پرونده پزشكی الکترونیکی رسمی، آن پرونده را بارگذاری كند.”
کاربران قبلاً می توانستند داده های خود را از جهت دیگر جمع کنند: از سال 2018، اپل به مردم اجازه داده است سوابق ده ها کلینیک و بیمارستان را به برنامه Health خود اضافه کنند.
این ادغام جدید با شش شرکت ثبت الکترونیکی پزشکی در ایالات متحده کار خواهد کرد. این شامل سرنر است که حدود یک چهارم بازار را کنترل می کند و پنج گروه کوچکتر. اپل می گوید می تواند به افزودن موارد دیگر ادامه دهد. پزشكانی كه از سوابق این شركت ها استفاده می كنند می توانند هرگونه داده اشتراكی را در پرونده سلامت بیمار باز كنند. داشبورد به صورت نمای وب مستقیماً در داخل رکورد باز می شود و ارائه دهندگان را به برنامه خارج دیگری نمی برد. اپل می گوید، این طرح در سوابق هر یک از شش شرکت مشابه است.
داده های برنامه Health مستقیماً به پرونده الکترونیکی سلامت منتقل نمی شوند. پزشکان می توانند پنجره ای را با داده ها مشاهده کنند، اما اطلاعات برای همیشه به سابقه اضافه نمی شوند. اگر یک کاربر آیفون تصمیم به اشتراک گذاری داده های سلامت خود بگیرد، هیچ یک از آنها در پرونده سلامت باقی نمی ماند. این سیستم با استفاده از چارچوبی به نام SMART در FHIR، یک رابط باز برای برنامه های شخص ثالث که می تواند در پرونده الکترونیکی سلامت کار کند، ساخته شده است.
وانگ گفت، برای پزشکان – و به ویژه متخصصان قلب – دسترسی مستقیم به داده های آیفون در پرونده های بهداشتی می تواند به آنها کمک کند تا از اطلاعات به طور معناداری استفاده کنند. یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که وقتی پزشکان مستقیماً نوار تولید شده توسط اپل واچ را که به صورت تصویری ضربان قلب کاربر را نشان می دهد، بررسی می کنند، آنها می توانند موارد بیشتری از ریتم قلب غیر طبیعی را از الگوریتم دیده شده توسط Watch علامت گذاری کنند. اگر نوارهای ریتم مستقیماً با پزشک کسی به اشتراک گذاشته شود، پزشک ممکن است بتواند الگوهای مربوط را تشخیص دهد.
وانگ گفت، اگرچه نقطه ضعف، احتمال بیش از حد اطلاعات است. داده های بیشتر لزوماً بهتر نیستند، خصوصاً اگر پزشکان به صحت آن اعتماد نکنند. وی گفت: اگرچه ممکن است داده های جمع آوری شده توسط گجت های پوشیدنی و تلفن های هوشمند برای بیماران مفید باشد، اما هنوز کاملاً مشخص نیست که آیا واقعاً به افراد کمک می کند احساس بهتری داشته باشند یا از آنها مراقبت بیشتری می کند یا خیر؟
Cerner، یکی از شرکت های الکترونیکی ثبت سلامت که در عرضه اولیه شرکت کرده بود، توانست ویژگی جدید اپل را در کلینیک محل کار خود برای کارمندان آزمایش کند. سام لمبسون، معاون رئیس جمهور در همکاری با شرکت، گفت: “داشتن روش های ایمن برای مشاهده و به اشتراک گذاری این اطلاعات در یک زمینه بالینی مفید بوده است.”
برای بیماران معمول است که داده های بهداشتی را از دستگاه های شخصی خود به ویزیت های بهداشتی می آورند، و لامبسون گفت Cerner تلاش خود را برای وارد کردن این سیستم حتی در خارج از برنامه جدید اپل متمرکز کرده است. جسیکا اویز، مدیر محصول در Cerner، گفت: یک مزیت سیستم اپل این است که استفاده از آن برای پزشکان آسان است.
“من فکر می کنم کلید آن مطمئناً توانمند سازی و ایجاد احساس بیمار در مرکز و امنیت و سهولت در اشتراک گذاری آن است. اما همچنین ، این واقعاً داده ها را به روشی ارائه می دهد که برای پزشک قابل اجرا و مرتبط باشد. “

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *