• 25 فروردین 1403
اپل فروش تمامی محصولات در روسیه را متوقف کرد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اپل اقدامات خود بر علیه روسیه را فراتر از قطع دسترسی خدمات برده است. این کمپانی تکنولوژی فروش تمامی محصولات خود در کشور روسیه را پیرو حمله این کشور به اوکراین متوقف کرده است.

اپل طی هفته گذشته صادرات کالاهای خود به روسیه را متوقف کرده است و مراجعه با فروشگاه های آنلاین این کشور نیز تمامی محصولات اپل را در حالت “موجود نیست” نشان می دهد و  در این باره اعلام کرد که این اقدام، عکس العملی در مقابل حمله روسیه به اوکراین می باشد. این کمپانی در کنار تمامی افراد اسیب دیده می ایستد و به مجمع صلح خواه جهان می پیوندد.

اپل تاکید کرد که این اقدام فقط بخشی از اقدامات کمپانی در جهت توقف سرویس دهی به روسیه می باشد و چندی پیش دسترسی به سرویس اپل پی (Apple Pay) را به روسیه محدود کرد. همچنین برخی اپلیکیشن های خود را در پلتفرم های پشتیبانی شده توسط دولت روسیه مثل RT and Sputnik از اپ استور حذف کرد.

96174530 5607 11ec 9bbc ba5fcc880a33 - اپل فروش تمامی محصولات در روسیه را متوقف کرد

طی هفته گذشته گوگل طی اقدامی ترافیک داده های نقشه های کاربران مقیم اوکراین را متوقف کرد تا از در خطر انداختن ساکنان این کشور جلوگیری کند و اپل نیز در پیروی از گوگل به اقدامی مشابه دست زد.

شرکت های گوگل و متا طی هفته گذشته محدودیت های متعددی در جهت مخالفت خود با حمله روسیه به این کشور اعمال کرده اند و بسیاری از خدمات خود در این کشور را محدود و متوقف کرده اند، اما در این بین اپل تنها کمپانی است که فروش سخت افزار را نیز در این کشور متوقف کرده است.

قابلیت "لایک" پیام های واتساپ در مرحله تست بتا قرار گرفت
> > >
اپل طی این اقدام چقدر ضرر خواهد کرد؟

میزان درآمد اپل در روسیه در سال 2020 حدود 2.5 میلیارد دلار بوده است. با اینکه این مبلغ فقط 0.9% فروش این کمپانی به صورت جهانی بوده است اما برای بسیاری از کمپانی ها مبلغ قابل توجهی است. البته باید به این موضوع توجه داشت که اپل ممکن است از ادامه فروش محصولات خود در روسیه در سال آتی سود چندانی نداشته باشد، چرا که با تحریمات اقتصادی سنگین تحمیل شده به روسیه، میزان ارزش واحد پولی این کشور یعنی روبل سقوط قابل توجهی داشته است. این توقف فروش بدون شک این کمپانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، اما نه به میزانی که برخی انتظارش را دارند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *