• 10 خرداد 1403
1613243539 asteroid apophis news nasa tracker dates god of chaos astroid hit earth date nasa warning 1206253 - شهاب سنگ غول پیکر آپوفیس ماه دیگر از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ماه مارس ماه پرخطری برای زمین خواهد بود. شهاب سنگ آپوفیس با قطر 370 متر که پتانسیل خطرناکی دارد، ماه آینده بار دیگر از کنار زمین عبور خواهد کرد.

هنوز ساعاتی از انتشار خبر گذشت شهاب سنگ 1.7 کیلومتری از نزدیکی زمین نگذشته بود، که خبری مشابه آن به دستمان رسید. به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک شهاب سنگ آپوفیس که با نام رسمی 99942 Apophis شناخته میشود، نامش را از خدای مصری آشوب و تاریکی گرفته است. این سنگ فضایی که به اندازه 3 زمین فوتبال عرض دارد بار دیگر در سال 2029 از کنار زمین عبور خواهد کرد و اینبار نیز تنها 3درصد شانس برخورد با زمین را دارد. شاید 3 درصد عددی کوچک به نظر بیاید ولی وقتی با شهاب سنگی به این بزرگی و سرعت سرو کار داریم 3 درصد نیز چراغ قرمزی برای آماده باش است.

در نظر داشته باشید که این سنگ از شهاب سنگی که سال 2013 تنها وارد جو زمین شد، 10 برابر برزرگتر است. این حادثه که در روسیه اتفاق افتاد، منجر به فرستادن موج انفجاری شد که هزاران پنجره و شیشه را در هم شکست و صدها نفر را زخمی کرد.

به گفته سازمان هوافضای اروپا، در حال حاضر فقط یک شهاب سنگ دیگر شناخته شده وجود دارد، که شانس برخورد آن با زمین بیشتر از 1 در 100 میباشد. شهاب RF12 2010 که 8 متر عرض دارد، ممکن است در سال 2095 به زمین برخورد کند، البته فقط با 7درصد احتمال. این احتمال وجود دارد تا سال 2095 بررسی های بیشتر از این میزان بکاهد یا آن را افزایش دهد، ولی به توجه به سایز کوچک آن این شهاب سنگ در جو زمین خواهد سوخت و کمترین خسارت ممکن را وارد خواهد کرد.

دوستی کاوشگر استقامت و هلیکوپتر نبوغ، مهم ترین عنصر ماموریت مریخ
> > >

در حال حاضر این آپوفیس است که بسیار ترسناک تر از دیگر شهاب هاست، خوشبختانه محققان دهه هاست که این شهاب را زیر نظر دارند و احتمال برخورد آن طی گذر از نزدیکی زمین در سال 2029 و دوباره طی سال 2036 نیز بسیار ناچیز خواهد بود. البته عبور آن در سال 2029 کمی خطرناک تر خواهد بود زیرا بر اساس تخمین ها فاصله آن از زمین کمی بیشتر از ماهواره های دوردست خارج جو زمین خواهد بود. این شهاب در روز 5 مارس 2021 درفاصله ای تقریبا 40 برابر فاصله ماه تا زمین از کنار سیاره مان عبور خواهد کرد که نزدیکترین حد ممکن تا سال 2029 خواهد بود.

محققان قصد دارند از این فرصت نهایت بهره را ببرند تا اطلاعات بیشتری از این آشوبگر فضایی بدست آروند. این عبور نزدیک فرصتی برای تست و بررسی روش های ممکن برای مطالعه دقیق تر این شهاب در سال 2029 خواهد بود. با از کار افتادن تلسکوپ بزرگ Arecibo مشاهده کردن این رویدادهای پرواز-نزدیک کمی برای محققان و ستاره شناسان سخت شده است، پس آمادگی برای مشاهده عبور این شهاب امری ضروریست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *