1624460876 pack ice tech - تجزیه و تحلیل جدید از سطح زهره، این سیاره هنوز فعال است
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دانشمندان تجزیه و تحلیل جدیدی از سطح زهره انجام داده اند که شواهدی از حرکت تکتونیکی را نشان داده است. این شواهد به صورت بلوک های پوسته ای است که مانند تکه های شکسته یخ بسته روی دریاچه ها و اقیانوس های زمین دارای ارتعاش هستند. محققان می گویند که حرکت آن بلوک ها می تواند نشان دهد که زهره از نظر زمین شناسی فعال است.

محقق پال بیرن می گوید تیم تحقیقاتی الگوهای تغییر شکل زمین ساختی قبلاً شناخته نشده در سطح ناهید را شناسایی کردند. بیرن می گوید این الگو نشان می دهد که می تواند توسط حرکت داخلی هدایت شود درست همانطور که تکتونیک ها روی زمین رفتار می کنند. با این حال، روشن است که فعالیتی که در ناهید دیده می شود با تکتونیک دیده شده در زمین متفاوت است.

علی رغم اختلافات، این یافته شواهدی از حرکت داخلی درون زهره است که در سطح سیاره مشاهده می شود. این یک یافته قابل توجه است زیرا ستاره شناسان تصور می کردند که زهره از یک پوسته بیرونی جامد بی حرکت مانند مریخ یا ماه برای مدت طولانی تشکیل شده است. زمین به طور قابل توجهی با سایر اجرام آسمانی متفاوت است زیرا لیتوسفر آن به صفحات تکتونیکی شکسته می شود که در برابر، کنار یکدیگر و یا در زیر یکدیگر قرار می گیرند.

محققان از تصاویر راداری ماموریت ناسا ماژلان برای مشاهده سطح زهره استفاده کردند. این تیم در حال بررسی دقیق بخش های کم روی این سیاره بودند که بیشتر سطح آن را تشکیل می دهند و مناطقی را مشاهده کردند که به نظر می رسد بلوک های بزرگ لیتوسفر مانند یخ های شکسته بر روی یک دریاچه یخ زده در آن بخش ها وجود دارد.

افزایش میزان گازهای متان بر روی مریخ ممکن است نشانه حیات فرازمینی باشد
> > >

محققان سپس یک مدل رایانه ای از تغییر شکل ایجاد کردند و دریافتند که حرکت آهسته فضای داخلی این سیاره می تواند زیرساختی را که می بینند به حساب آورد. بیرن می گوید این مشاهدات به این تیم ثابت کرده است که حرکت داخلی باعث تغییر شکل سطح زهره در روشی مشابه روش روی زمین می شود. با این حال، واضح است که آنها تکتونیک صفحه را مانند زمین نمی بینند، اما آنچه آنها می بینند گواه تغییر شکل ناشی از جریان گوشته داخلی در ناهید است. این بدان معناست که ناهید ممکن است از نظر زمین شناسی هنوز فعال باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *