• 31 اردیبهشت 1403
نگاهی به Woven City شهر هوشمند و پیشروی ژاپنی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شهر بافته شده ژاپن یا Woven City به عنوان الهامی برای شهر های آینده برجسته شده است.

مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) توصیف می کند، که هر هفته 3 میلیون نفر به شهری در جایی از دنیا نقل مکان می کنند. بلایای طبیعی، پاندمی ها، حمل و نقل، انتشار کربن، نابرابری، مشاغل، پس مانده ها و آلودگی فقط برخی از چالش های تاثیر گذار بر روی شهر ها است که تا سال 2050، 68 درصد جمعیت دنیا آن را احساس خواهند کرد.

هدف 11 توسعه پایدار، ملل متحد درخواست دارد تا دولت ها اقدام به ساخت یا تبدیل شهر ها به مکان هایی شامل، امن، مقاوم و پایدار کنند.

با اینکه شهر ها موجب 60% تولید ناخالص داخلی در سطح جهانی هستند، اما 70% اثر کربنی دنیا نیز از همین شهر ها از طریق حمل و نقل، صنعت و ساختمان ها تولید می شود و از 60% منابع دنیا استفاده می کند.

ژاپن قصد دارد تا راه حلی برای بحران های سلامت، مثل پاندمی سلامت جهانی کووید، تغییر آب و هوا، جهانی سازی و مشکلات انزوا، دسترسی به مواد غذایی و دسترسی به خدمات پایه و امنیت ارائه دهد.

طی رویداد Davos Agenda در روز 19 ژانویه 2022، در کشور سوییس، نخست وزیر ژاپن، کیشیدا فومیو، درباره نوعی کاپیتالسیم جدید سخن گفت. ژاپن از این کاپیتالیسم استفاده خواهد کرد تا اقصاد این کشور پس از پاندمی کووید را با سرمایه گذاری بر روی انرژی سبز و سرمایه انسانی، احیا کند.

برای دست یابی به این دگرگونی اجتماعی بزرگ،  که سیاره و مردم را در الویت قرار می دهد، دولت این کشور و برخی بخش های خصوصی با یکدیگر همکاری خواهند کرد. با همکاری کمپانی تویوتا، و همکاران در بخش های خصوصی، عمومی و صنعتی، و با پشتیبانی دولت،  Woven City در دست ساخت است.

ژاپن رکورد سرعت اینترنت را با 319 ترابیت بر ثانیه شکست
> > >

شهری بافته شده

toyota woven city vision einer zukunftsstadt - نگاهی به Woven City شهر هوشمند و پیشروی ژاپن

مجمع جهانی اقتصاد ویدئویی از تصور ژاپن از شهر پیشروی Woven منتشر کرده است.

این شهر مکانی برای آزمایش پویایی هوشمند، از طریق سه نوع جاده مختلف خواهد بود: یکی مخصوص خودرو های خودکار که با استفاده از هوش مصنوعی مدیریت می شوند، یک جاده سبز برای دوچرخه سواران و اسکوتر سواران و جاده سوم برای عابران پیاده.

تویوتا این شهر را یک آزمایشگاه زنده میخواند. این شهر با استفاده از تکنولوژ سلول های انرژی هیدروژنی و انرژی خورشیدی فعالیت می کند.

هر گونه پیشرفت در زمینه های، لاجیستیک، زراعت و غذا، اینترنت اشیا و روباتیک، مراقبت های بهداشتی و تحصیلات، پرداخت ها و امور مالی و خانه های هوشمند و دفاتر کاری هوشمند، در این شهر آزمایش خواهند شد.

64645 woven city stadt der zukunft 1 scaled - نگاهی به Woven City شهر هوشمند و پیشروی ژاپن

Woven City بیشتر از یک سال است که بر روی زمینی به وسعت 175 جریب (یا 700 هزار متر مربع)، که سابقا متعلق به یکی از کارخانه های تویوتا بوده آغاز شده است، این شهر در کوهپایه فوجی ساخته خواهد شد.

رئیس تویوتا، آکیو تویودا (Akio Toyoda) ، در ژانویه سال 2020 گفت که شهر Woven یک نمونه از شهری خواهد بود که در آن افراد، ساختمان ها و خودرو ها با استفاده از سنسور ها و داده با یکدیگر ارتباط دارند.

طی طرح مفهومی “پویایی برای همه” ناوگانی از شاتل های خودکار الکتریکی لوازم لازم را ارائه می کنند، خانه ها در جهت کاهش اثرات کربنی از چوب ساخته شده اند، و ساکنان با استفاده از سنسور های مجهز به  هوش مصنوعی سلامت خود را مانیتور می کنند، در حالی که روبات ها به زندگی روزانه مردم کمک می کنند.

شارپ با پرچم دار Aquos R7 بازگشته است، بار دیگر فقط در بازار های ژاپن
> > >

انتظار میرود که این شهر، محل سکونت 2000 نفر باشد و به عنوان یک آزمایشگاه برای دانشمندان، مهندسان و محققات برای آزمایش آخرین تکنولوژی ها در یک محیط شهری واقعی خواهد بود.

رویای یک معمار

03 BIG TWC Toyota Woven City Trail Image by BIG Bjarke Ingels Group - نگاهی به Woven City شهر هوشمند و پیشروی ژاپن

معمار دانمارکی به نام یارک اینگلز (Bjarke Ingels) از گروه BIG رویای این شهر را به واقعیت می کشد. نقشه های این شهر، با تلفیق صنایع، تجارت و پویایی با مردم و اجتماعات، آینده ای را با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته که ریشه در تاریخ، رسومات و طبیعت دارد، میسر کرده است.

این گروه اعلام کرده است، سه نوع خیابان مختلف منجر به برابری در حمل و نقل شده و فضا را در اختیار فضای سبز، هتل ها، کلینیک های پزشکی، خانه ها و فضای کار قرار می دهد که همه در یک شبکه انعطاف پذیر  هماهنگ شده اند.

این گروه اضافه کرد که این شهر Woven خوانده می شود، چرا که خیابان ها همانند بافت شهری هستند و یک شبکه بافته شده را تشکیل می دهند که منبسط و مبقبض می شود تا اختیار فضای داخلی و خارجی قرار بگیرد.

در زیر این شهر، بدور از چشم شهروندان، این گروه در حال پیاده سازی طرحی به نام Matternet یا ماده نت هستند. خدمات پایه، خطوط انرژی هیدروژنی، فیلتر فاضلاب سطحی و حتی سرویس های ارائه محموله نیز از زیر زمین صورت میگیرد.

استفاده انبوه از الوار به دلیل رسومات قدیمی در معماری ژاپنی و قابلیت تجزیه کربنی آن انتخاب شده است. ماژول های این خانه های ژاپنی در هر بلوک در تمام شهر حضور خواهند داشت. از پارک های مرکزی تا تسهیلات تحقیق و توسعه تویوتا، مناطق روباتیک، پرینت سه بعدی، آزمایشگاه ها، باغ ها و خانه ها، شهروندان در دنیای فردا و در شرف نمای تماشایی کوه فوجی زندگی خواهند کرد.

وزیر امور دیجیتال ژاپن به نبرد با فلاپی دیسک می رود
> > >

خوراک، انرژی و داده

id 64649 woven city stadt der zukunft web lr - نگاهی به Woven City شهر هوشمند و پیشروی ژاپن

شهروندان Woven City، غذاهای نوآورانه برپایه دانش پیشرفته مولکولی خواهند خورد. روز 26 آوریل، تویوتا با شرکت Nissin Food production، که در زمینه تولید غذاهای فوری شناخته شده است، توافق نامه ای امضا کرد. طی این توافقنامه این کمپانی اقدام به توسعه “وعده های غذایی کامل” برای شهر بافته شده خواهد کرد.

شرکت نیسین وعده های غذایی شخصی سازی شده، سالم و خوشمزه تولید خواهد کرد که قدم را از غذاهای فوری فراتر خواهد گذاشت. این وعده های غذایی تمامی نیازهای مواد مغذی شهروندان را تامین خواهد کرد و در عین حال میزان کالری، نمک، شکر و چربی را کنترل خواهد کرد.

با استفاده از این وعده های غذایی مغذی، ژاپن راه حال هایی را برای حل برخی مشکلات همانند دسترسی به غذاهای سالم و مقرون به صرفه، مشکلات زنجیره غذایی، تورم قیمت غذا و مشکلات پسماند غذا آزمایش خواهد کرد.

پروژه های تامین انرژی  Woven City نیز در حال پیشرفت است. در ماه مارس 2022، تویوتا توافق نامه دیگری با ENEOS Corporation، در جهت ساخت اولین سیستم تولید و تامین انرژی هیدروژنی بدون CO2 امضا کرد.

ایستگاه های سوخت گیری هیدروژنی به صنایع، کسب و کار ها، ساکنان و خودرو های دارای سلول های سوخت الکتریکی انرژی رسانی خواهند کرد.

شهر بافته شده همچنین از اینترنت اشیا، گوشی های هوشمند، و شبکه ای درحال توسعه از دستگاه های متصل به یکدیگر برای جمع آوری و تحلیل داده استفاده خواهد کرد. با استفاده از تحلیل هوش مصنوعی، داده ها الگوی هایی را نمایان خواهند کرد و سیاست هایی را برای نبرد با جرم، کاهش آلودگی، کاهش ترافیک، و آمادگی برای رخداد های آب و هوا و بسیاری چیز های دیگر تولید خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *