زمان مطالعه: 2 دقیقه

اینترنت 5G رکورد جهانی جدید سرعت بالا را در مسافت شگفت انگیز 6.5 کیلومتر زد.

به گزارش هاسترتک ، در یک همکاری جالب بین تیم های TIM، Ericsson ،Casa Systems و Qualcomm رکورد جهانی سرعت اینترنت در مسافت بالا شکسته شد. یعنی سرعتی بالغ بر 1 گیگابیت بر ثانیه در مسافت 6.5 کیلومتر. این کار توسط تکنولوژی 5G بر روی millimetre-wave band یا mmWave  صورت گرفت.

اطلاع بیشتر: mmWave یک طیف باند بین 30 تا 300 گیگاهرتز است که بین اینفرارد و مایکروو قرار دارد و در جدیدترین استاندارد 802.11ad بی سیم از آن استفاده می شود.

مشکل بزرگی که mmWave دارد این است که در دستگاه های کم قدرت تر، سیگنال آن به شدت ضعیف است و معمولا مسافت زیادی را طی نمیکند به همین دلیل ساخت لوازم همراهی که بتواند این سیگنال ها را دریافت کند میتواند بسیار پرهزینه باشد و فقط میتواند در مکان های تجمع و پر رفت و آمد استفاده شود.

نکته: باند های mmWave تا 300 گیگاهرز قدرت دارد ولی یک دستگاه موبایل یا شبکه وایرس مقرر بر بازه 24 گیگاهرتز ال 100 گیگاهرتز تمرکز دارد.

خوشبختانه mmWave می تواند خود را به بسیاری از طیف های فرکانسی بلااستفاده رادیویی وصل کند، که این امکان را به آن می دهد که حجم فوق العاده ای از دیتا را جا به جا کند و همین نکته باعث جذابیت آن می شود. تکنولوژی جدید 5G که از قدرت mmWave بهره می برد ، توانسته قدم های بزرگی در قدرت ارسال سیگنال بردارد، و به نقاط عطفی دست پیدا کند که قبلا تصور آن نیز دشوار بود. همانطور که در اول این خبر اشاره شد. طی یک آزمایش توسط تیم های مطرح شده در شهر رم ایتالیا، این تیم ها موفق شدند با استفاده از یک اکسس پوینت وایرلس مقرر در مسافت 6.5 کیلومتری، بر باند 26 گیگاهرتز، به سرعت فوق العاده 1 گیگابیت بر ثانیه تحت پروتکل UDP دست یابند. البته این سرعت با استفاده از پروتکل TCP به 700 مگابیت در ثانیه رسید که خود همچنان رقمی شگفت انگیز است.

همه چیز درباره گوشی های سری Vivo X80 + ویدئوی مقایسه و بررسی
> > >

                                         در این تصویر میتوانید آنتن استفاده شده و مسافت آن با ایستگاه پایه 5G را ببینید.

 

باید اضافه کرد که این آزمایش تحت شرایط کنترل شده، با ابزار تخصصی، تحت نظر متخصصان و هوای کاملا صاف و مساعد انجام شده، که همه این ها میتواند دلیلی بر متفاوت شدن تجربه کاربر به نسبت این آزمایش باشد. ولی نتایج بدست آمده به خودی خود قابل تحسین است.

لیست ابزار استفاده شده در این آزمایش را میتوانید در ادامه مشاهده کنید:

Ericsson 5G mmWave high power antenna-integrated radio AIR 5322
Ericsson’s extended range software
(Casa Systems AurusAI (high-power 5G mmWave customer premise equipment
Qualcomm® Snapdragon™ X55 5G Modem-RF System
Qualcomm® QTM527 extended-range mmWave antenna module

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.